Letos uplynulo 20 let od začátku využívání sildenafilu (Viagry) jako prvního skutečně účinného léku na erektilní dysfunkci. Tato porucha je také známá pod pojmem impotence. Jedná se o situaci, kdy muž nemůže během sexuálního vzrušení dosáhnout ztopoření penisu nebo je toto ztopoření nedostatečné pro sexuální aktivitu. Mezi muži nad 50 let se vyskytuje erektilní dysfunkce u více než poloviny populace, ale není vzácná také u mladších mužů. Ukazuje se, že potíže s erekcí měla alespoň dočasně během života většina mužů. Mezi známé rizikové faktory erektilní dysfunkce přitom patří kouření, obezita, ateroskleróza, cukrovka, operace v pánvi. Většina mužů začne při prvních projevech erektilní dysfunkce trpět komplexem méněcennosti, což následně pravděpodobnost úspěšného sexuálního styku dále výrazně zhorší. Před objevem sildenafilu, který posléze následovaly další léky s analogickým účinkem – tadalafil (Cialis) a vardenafil (Levitra), byli lékaři v těchto situacích prakticky bezmocní, byli odkázáni pouze na psychoterapii a afrodisiaka, jejichž účinnost byla velmi sporná. Sildenafil přitom vykazuje účinnost pro více než 80% mužů s poruchami erekce.
Kuriózní byl samotný objev této pilulky, která se posléze stala jednou z nejúspěšnějších v historii farmaceutického průmyslu. Výzkumníci firmy Pfizer se snažili vyvinout lék, který by pacientům pomohl odstraňovat nebo mírnit potíže vyvolané plicní hypertenzí. Výsledky sildenafilu však pro tuto diagnózu nebyly úplně přesvědčivé, zaznamenali ovšem, že řada mužů, kteří se zúčastnili klinických zkoušek, chtěla brát tabletky i poté, co testování skončilo. Díky tomu byl odhalen senzační vedlejší účinek léku: návrat erekce u mužů, kteří s ní měli problémy kvůli špatnému stavu svých cév.
Jako lék na erektilní dysfunkci byla Viagra schválena v roce 1998, patentová ochrana firmy Pfizer platila (mimo USA) až do roku 2012-2013. Prodej Viagry přinesl Pfizeru obrovské tržby (desítky miliard dolarů během 20 let od roku 1998 do roku 2018, cena jedné tablety se 100mg sildenafilu přitom v USA činila neuvěřitelných 70 dolarů) a zisky. Teprve vypršení patentu Pfizeru umožnilo konkurenčním farmaceutickým firmám začít vyrábět generický sildenafil a prodávat ho za výrazně nižší cenu.
Nyní v ČR podle odhadů užívá sildenafil nejméně pětina mužů – část z nich přitom nemá potíže s erekcí, ale používá tuto látku v jistém smyslu jako rekreační drogu pro lepší sex a větší jistotu při koitu. Muži na rozdíl od žen pochopitelně nemohou vzrušení předstírat. Závislost na této látce přitom nehrozí ani při dlouhodobějším užívání, a dokonce bylo vypozorováno, že příznivé účinky přetrvávají i dlouhou dobu po vysazení. Vedlejší účinky jsou přitom poměrně vzácné a menší než u řady volně prodejných léků. Je ovšem třeba dodržet doporučený způsob dávkování: vzít sildenafil cca 1h před pohlavním stykem, začít s nízkou dávkou 50mg, tabletu zapít dostatečným množstvím vody (to často stačí k eliminaci vedlejších účinků vyskytujících se ovšem jen u malého počtu pacientů: zarudnutí v obličeji, lehké bolesti hlavy, žaludeční nevolnosti). Maximální denní dávka je 100mg – ta se nesmí v žádném případě překročit, vyšší dávka by už nezvýšila žádoucí účinky, ale výrazně by zvýšila pravděpodobnost výskytu nežádoucích vedlejších účinků. Účinek sildenafilu obvykle přetrvává 4 až 5 hodin.
Kontraindikace jsou poměrně vzácné, pro jistotu je zde ale všechny uvádíme. Sildenafil nesmí užívat pacienti, kteří:
- užívají léky obsahující nitráty nebo léky schopné uvolňovat oxid dusnatý, jako je např. isoamyl-nitrit. Tyto přípravky se nejčastěji používají při léčbě anginy pectoris (bolesti na hrudníku).
- Sildenafil může závažně zvýšit účinek těchto přípravků, hrozí výrazný pokles krevního tlaku a v některých případech i šok a bezvědomí.
- jsou alergičtí (přecitlivělí) na sildenafil nebo na jakoukoli pomocnou látku přípravku.
- mají závažnou srdeční poruchu nebo závažnou poruchu jater.
- měli nedávno cévní mozkovou příhodu (mrtvici), srdeční infarkt nebo pokud mají velmi nízký krevní tlak.
- mají vzácnou vrozenou poruchu sítnice (jako např. retinitis pigmentosa).
- přišli o zrak v důsledku nonarteriální přední ischemické neuropatie optického nervu
Když se sildenafil začal prodávat, mnozí se domnívali, že by mohl zlepšit i sexuální poruchy žen. Nejslibnější studie proběhla v UCLA Medical Center v Los Angeles: ženy léčené sildenafilem udávaly lepší zvlhčení poševního vchodu a lepší schopnost dosáhnout orgasmu. To vedlo k domněnce, že sildenafil u žen pravděpodobně účinkuje podobně jako u mužů, tj. zvyšuje prokrvení pohlavních orgánů. Další studie však nedokázaly kopírovat úspěšný výsledek první studie a vědci dospěli k závěru, že šlo pouze o placebo efekt nebo náhodu. Sildenafil tak zatím není nikde na světě pro užívání ženami oficiálně schválen.